Dodge a bullet – angielski idiom i jego znaczenie

Dodge a bullet – znacznie

Dodge a bullet (dosłownie: zrobić unik przed kulą/pociskiem) – ledwo uniknąć czegoś lub jakiejś sytuacji, która okazuje się niepożądana, katastrofalna, niebezpieczna lub w inny sposób szkodliwa.

(to narrowly avoid something or some situation that turns out to be undesirable, disastrous, dangerous, or otherwise harmful.)

Pochodzenie wyrażenia:

Wyrażenie to wywodzi się z czasów Pierwszej Wojny Światowej, kiedy to żołnierze byli w stanie unikać przelatujących w powietrzu pocisków, ponieważ było one tak wolne, że byli w stanie je zobaczyć. Jednak w miarę upływu czasu i rozwoju technologii pociski artyleryjskie stały się szybsze i coraz trudniejsze do uniknięcia. Teraz wyrażenie to dodge a bullet, dosłownie zrobić unik przed kulą, oznacza uniknięcie czegoś negatywnego.

Przykład zdania:

A: “I heard that John has become a drug addict and is living out of his car. Didn’t you two used to date?” 

B: “Yeah, but we broke up about five years ago. Looks like I dodged a bullet on that one.”really dodged the bullet when my exam was postponed to next week, as I hadn’t studied for it at all!

 

You dodged a bullet when you decided not to marry him, Kate.  – Uniknęłaś kłopotów w ostatniej chwili, gdy zdecydowałaś go nie poślubić, Kate.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

To dodge a bullet – ledwo uniknąć niebezpiecznej sytuacji . 

Post udostępniony przez LingTip.pl (@angielski_lingtip.pl)

 

Dlaczego warto nauczyć się angielskich idiomów?

Idiomy są super ważną częścią każdego języka. Wyrażają nie tylko kulturową swoistość danego narodu, czynią też z języka istną sztukę. Mnie nic bardziej chyba w polskim nie cieszy, jak używanie zabawnych wyrażeń typu: „palma mi odbiła” albo „pierwsze koty za płoty”. Teraz też możesz cieszyć się ekscentrycznością angielskich wyrażeń.

Co więcej, dzięki idiomom będziesz brzmiał/a bardziej naturalnie, mówiąc po angielsku. No i będziesz w stanie zrozumieć, o co innym wokół Ciebie chodzi.

Poznaj fascynujące, intrygujące i zaskakujące idiomy angielskie! Zanurz się w świecie pozornych nonsensów i zrozum trochę lepiej kulturę krajów anglojęzycznych!

Poniżej znajdziesz listę najczęściej używanych idiomów i wyrażeń w języku angielskim. Daj się ponieść ciekawości i kliknij którykolwiek, który przyciągnie Twoją uwagę.

Powodzenia w nauce i nie zapomnij mieć z niej frajdę!

 

Źródła:

The Free Dictionary

Diki.pl

twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: