Ty też masz talent do języków obcych!

Dowiedź się, od czego naprawdę zależy sukcesu w nauce języka!

Nauka języków obcych

Ty też masz talent do języków obcych!

Na początek mam dla ciebie dwie, bardzo ważne wiadomości!

1. Każdy jest w stanie opanować język obcy.

2. Talent nie jest tak ważny, jak się nam to może wydawać.

Dlaczego doszedłem do takich wniosków…

Badania naukowe

Według badań przeprowadzonych przez brytyjskiego lingwistę Petera Skehan‘a istnieje tak zwana zdolność do przyswajania języka (Individual Differences in Second Language Learning, 1989), czyli po prostu wrodzona zdolność do nauki języka. Zauważ, że autor nie mówi on tutaj o sukcesie w nauce języka tylko o zdolności do jego przyswajania. To bardzo ważna różnica! Oznacza to na przykład, że istnieją ludzie, którzy mają zdolność do szybszej nauki języków, ale nimi nie władają, ponieważ nie spędzili czasu na ich nauce. Są też inni, którzy opanowują języki obce, ponieważ włożyli w to pracę. Nie zależało to wcale od ich wrodzonych zdolności lingwistycznych.

Inne badania przeprowadzone przez tego samego naukowca wykazały, że niektórzy ludzie mają lepiej rozwinięte umiejętności rozróżniania nowych dźwięków, które nie występują w ich języku ojczystym. Dla polaka byłoby to np. angielskie a w słowach cat i cut, które za pomocą międzynarodowego alfabetu fonetycznego zapisywane są jako [kæt] i [kʌt]. Dla niewytrenowanego ucha æ i ʌ brzmią tak samo.

Co wynika z tych badań? Mimo, że niektórzy radzą sobie z nauką języków obcych lepiej niż ich rówieśnicy, tak dzieje się tylko na początkowych etapach nauki. Oznacza to wiec, że talent może być pomocy, ale nie daje on nikomu ogromnej przewagi. Nie jest prawdą więc, że ludzie z mniejszym talentem nie mogą opanować języków obcych. Zajmie im to pewnie troszkę więcej czasu.

Mity na temat nauki języków

Dlaczego myślimy, że nie mamy talentu do języków? Dla większości z nas nauka języka kojarzy się ze szkołą. Zajęcia z angielskiego, niemieckiego czy francuskiego nie należą zazwyczaj do najciekawszych i nasze doświadczenia najprawdopodobniej nie są najlepsze. Perspektywa bycia ocenionym i strach przed popełnieniem błędów, za które się karze ucznia, sprawiają, że nie czujemy się ani komfortowo ani adekwatnie w języku obcym.

Teraz zadaj sobie jedno pytanie. Czy naprawdę nie masz żadnego talentu do języków? Każdy z nas miał przynajmniej wystarczająco dużo talentu, żeby opanować nasz pierwszy język. Przypuszczam, że nie czujesz, że Twoi rówieśnicy mówią po polsku znacznie lepiej niż ty. A może coś się stało? Może z czasem straciliśmy talent, bo dzieciom przecież jest łatwiej nauczyć się języka niż dorosłym?Nie jest tak jednak do końca.

Dzieciom nauka nowego języka wychodzi lepiej, ponieważ najzwyczajniej w ścięcie nie mają „filtra“.Robią i mówią to, na co mają ochotę. Nie przejmują się normami społecznymi. Nie uważają, że są „głupie” tylko dlatego, że nie umieją czegoś powiedzieć. Próbują, tak jak mogą, aż wreszcie im to wyjdzie. Z dorosłymi już tak nie jest. I tutaj najmłodsi mogą nauczyć nas bardzo ważnej lekcji. Popełnianie błędów jest OK!

Jeśli nie popełniamy błędów, znaczy to, że niczego nowego się nie uczymy. To tak jak z chodzeniem albo pisaniem pierwszych liter. Jako dziecko nie wstydziłeś się wyjść z linijki, kiedy pierwszy raz pisałeś szlaczki. Probowałeś i probowałeś, aż w końcu stałeś się w tym ekspertem. Dokładnie tak samo jest z językami obcymi.

Od czego naprawdę zależy sukces w nauce języków obcych?

Jeśli talent nie jest ważny to, co więc ma znaczenie?

Obcowanie z językiem

By opanować język, musisz być w stanie rozpoznawać różne dźwięki w języku i być w stanie zauważać powtarzające się w nim schematy, czyli gramatykę. Do tego potrzeba dużo obcowania z językiem. Im więcej czasu spędzasz, słuchając języka, czytając w nim i rozmawiając, tym szybciej się go nauczysz.

Motywacja

Motywacja jest niezbędna w ciągu całego procesu nauki, który trwa zazwyczaj kilka lat. Staraj się pamiętać i przypominaj sobie, jeśli Ci się zapomni, dlaczego uczysz się danego języka. Miej klarowne cele!

Zainteresowania

Prawda jest taka, że nauka języka wymaga spędzenia duuuużo czasu z językiem. Staraj się spędzić ten czas w ciekawy sposób. Szukaj materiałów, które Cię interesują. Jeśli uwielbiasz szydełkowanie, to wejdź na YouTube’a i obejrzyj kilka filmików na ten temat. Nie zmuszaj się do czytania tekstów o średniowiecznych rytuałach rycerskich, jeśli cię absolutnie nie interesują.

Wiara w siebie

Pamiętaj, że ty znasz już jeden język i, że nauka następnego jest łatwiejsza. Mnie pomaga też spędzanie czasu z osobami, które odniosły już sukces w nauce języka, którego się akurat uczę. To daje mi to motywację do dalszej nauki i przekonanie, że ja też będę w stanie opanować ten język. Mimo że czasami wydaje się to prawie niemożliwe (patrz: chiński).

Ostatnie słowo 

Dobrą wiadomością jest wiec to, że nie jesteś skazany na porażkę w nauce angielskiego, niemieckiego czy chińskiego przez twoje geny. Każdy z nas może odnieść sukces w nauce języków obcych, gdy wie jak do tego zabrać we właściwy sposób.

Nic więc straconego!!!

POWODZENIA W NAUCE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *