Nauka języków obcych
Czy nauka język obcego bez wysiłku jest możliwa?
Chcesz nauczyć się języka obcego, ale… nie lubisz wkuwać słówek, powtarzać gramatyki czy rozwiązywać testów? Ja też mam ten problem. Na szczęście znalazłem metodę dzięki, której nauka bez wysiłku jest możliwa
W przeszłości ma własnej skórze przekonałem się, że zmuszanie się do robienia rzeczy, na które nie mam ochoty, nie daje dobrych efektów. Przez lata obsesyjnie uczyłem się słówek, nie robiłem tego jednak z przyjemnością. To prawda, że udało mi się opanować kilka języków obcych, ale miałem też kilka porażek…
Na uniwersytecie uczyłem się japońskiego i znałem ten język dość dobrze. Znaczy się, znałem wiele japońskich słów i opanowałem japońską gramatykę. Co niestety wcale nie znaczyło, że byłem płynny w japońskim. Jak się okazuje, by mówić w języku trzeba mieć z nim duuuużo kontaktu. I tego mi właśnie z japońskim brakowało.
Kiedy miałem okazję mówić w tym języku, nagle wszystkie słówka, których nauczyłem się, używając fiszek, wylatywały mi z głowy. Fiszki są super, ale to nie wszystko. Rozmowa z kimś to przecież nie przekartkowywanie słownictwa! Całą ta sytuacja zniechęciła mnie to do nauki japońskiego i z czasem porzuciłem ten język. Moja stara metoda niestety nie była ani praktyczna, ani nie dawała rezultatów. Więc kiedy postanowiłem nauczyć się kolejnego azjatyckiego języka, wiedziałem, że radykalna zmiana podejścia do nauki będzie niezbędna. Tradycyjne, szkolne metody po prostu nie działały.
Jak opanować język obcy bez wysiłku?
Po przeczytaniu kilku książek na temat nauki języków obcych zauważyłem, że prawie wszyscy ich autorzy podkreślali ważność wkładu (ang. input). Przez to mieli oni na myśli obcowanie z językiem przez czytanie i słuchanie. Mówienie też oczywiście jest istotne, ale skupmy się tutaj na słuchaniu i czytaniu.
Co jest ważne? Spędzanie dużej ilości czasu z językiem, czytając i słuchając go. Teraz, jak to zrobić, żeby w międzyczasie nie znienawidzić języka, którego się uczysz? Przez używanie materiałów, które CIEBIE interesują. Kiedy czytasz dużo, chcąc czy nie chcąc, powtarzasz słownictwo i masz ciągły kontakt z wyrazami, których jeszcze nie znasz. Gdy czytasz więcej, więcej też powtarzasz i z czasem słowa, które kilka dni wcześniej były ci kompletnie obce zaczynają wyglądać bardziej znajomo. Tak samo dzieje się ze słuchaniem.
Co więcej, czytając zaczniesz zauważać też przeróżne struktury gramatyczne. Oczywiście warto jest czasami przejrzeć książkę od gramatyki, ale przez samo czytania i słuchanie z czasem poznasz i utrwalisz sobie różne schematy gramatyczne i to wszystko bez nudnego wkuwania zasad.
Czytając i słuchając tego, co Ciebie interesuje, nie będziesz też skupiał się obsesyjnie na poszczególnych słowach, których może jeszcze nie jesteś w stanie zrozumieć. Sama wiadomość zawarta w tekście będzie dla ciebie bardziej istotna i czytanie sprawi Ci przyjemość.
Oczywiście oglądanie filmów w Netflixie i filmików na YouTubie tez jest super pomocne. Pamiętaj, tylko żeby ograniczyć polskie napisy, bo kiedy je używasz, niestety nie uczysz się już języka…
Podsumowując:
- Czytaj i słuchaj dużo w języku obcym,
- Szukaj TYLKO materiałów do słuchania i czytania, które CIEBIE interesują,
- Bądź regularny w tym, co robisz i nie zapomnij mieć z tego radochę!
Moje wyniki
Z radością mogę powiedzieć, że dla mnie ta metoda okazała się bardzo skuteczna. Wpłynęła ona przede wszystkim na moją płynność i pomogła mi bardziej się wyluzować, gdy uczę się języka. Teraz słowa same przychodzą mi do głowy, nawet te, których pozornie nigdy się wcześniej nie uczyłem, ale widziałem je tyle razy w różnych tekstach, że pojawiają się one teraz same z siebie w mojej głowie.
Materiały pomocnicze
SŁOWNIKI POP-UP
Czytanie, kiedy dopiero zaczynasz uczyć się języka, jest dosyć frustrujące, zwłaszcza gdy Twój język ojczysty nie ma nic wspólnego z językiem, którego się uczysz. Znalazłem dość prostą metodę by sobie to trochę ułatwić — tak zwane słowniki pop-up (ang. pop-up dictionary). Co to jest? To słownik, który umożliwia podgląd znaczenia słów w tekście. Gdy posiadasz taki słownik, czytając tekst na komputerze, możesz nasunąć myszką na nieznane ci słowo, lub na nie kliknąć (w zależności od słownika) i pokaże Ci się wtedy definicja tego słowa. Taką opcję masz też np. na kindle.
Oto lista kilku słowników pop-up do różnych języków :
- wielojęzykowy — rozszerzenie Tłumacz Google do przeglądarki Chrome
- angielsko-polski — Definitywne słownik PWN Oxford (wersja elektroniczna). Ma tę opcję i jest to bardzo obszerny i dokładny słownik. Cud miód, chapeau bas!
- francusko-polski — Lexicon 5 Uniwersalny słownik francusko-polski i polsko-francuski (wersja elektroniczna)
- japońsko–angielski – Rikaikun— rozszerzenie w przeglądarce Chrome
- chińsko-angielski – Zhongzhong— rozszerzenie w przeglądarce Chrome
MATERIAŁY DO CZYTANIA
Teraz dzięki internetowi nie brakuje nam materiałów do czytania. Dla początkujących polecam czytanie prostych tekstów. Wielu lubi zaczynać naukę języka od czytania książek dla dzieci. Myślę, że to super sposób, ale nie musisz tylko ograniczać się do tego, używając pop-up dictionary, spokojnie możesz czytać również bardziej skomplikowane teksty.
Polecam czytanie gazet, czasopism, książek na tematy, które cię interesują. Przejrzyj różne blogi, gdzie będziesz mógł zapoznać się z bardziej nieoficjalnym językiem.
MATERIAŁY DO SŁUCHANIA
Podobnie jak z czytaniem polecam używanie internetu. Istnieje bardzo wiele fajnych podcastów i audycji, które możecie znaleźć, serfując w sieci. Znajdziesz je na przykład na Spotify. Słuchanie radia też jest łatwe zwłaszcza z TuneIn Radio – super przydatną aplikacją na telefon. Tam znajdziesz radiostacje z całego świata.
Nic tylko zabrać się do czytania i słuchania tego co Ciebie interesuje i przy okazji opanować nowy język obcy
POWODZENIA W NAUCE!!! 加油!
Dodaj komentarz