Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Sześć powodów dlaczego warto uczyć się języków obcych

Z-językami-wszędzie-jesteś-w-domu Sądzę, że każdy z nas słyszał już, że nauka języków obcych jest ważna. „Ważna” to jednak mało powiedziane 🙂 W dzisiejszym świecie władanie językami obcymi jest umiejętnością kluczową, która może nawet przeważyć o Twoim sukcesie w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Co więcej, języki mogą dać Ci niezależność, o której do tej pory mogłeś tylko pomarzyć. W tym artykule podzielę się z Tobą sześcioma powodami, dlaczego warto uczyć się języków obcych i jak ich znajomość zmieniła moje życie.

 

 

1. Znajomość języków obcych jest dużym atutem na rynku pracy

„Interesująca praca, z możliwością szybkiego rozwoju, hojne wynagrodzeniem […] – znajomość języków obcych obowiązkowa!!!” spotkałeś się już może kiedyś z takim ogłoszeniem o pracę?

Cytat-Willy-Brandt-Jeśli-coś-Ci-sprzedaje-mówię-w-Twoim-języku-jeśli-to-ja-kupuję-dann-mussen-sie-deutsch-sprechenW dzisiejszym, zglobalizowanym świecie nie dziwi już nikogo to, że znajomość języka obcego, przynajmniej angielskiego, jest praktycznie niezbędna. Coraz więcej polskich firm, dużych i małych, robi interesy za granicą. Ponadto w ostatnich latach koncerny międzynarodowe upatrzyły sobie Polskę jako jeden z najatrakcyjniejszych dla nich krajów europejskich i chętnie otwierają u nas swoje biura oraz siedziby.
Ponieważ wszyscy oni potrzebują pracowników władających językami obcymi dla tych, którzy je znają, pracy teraz nie brakuje. Nie pozwól, by szansa na obiecującą karierę Ciebie ominęła.

Im więcej języków znasz, tym bardziej zwiększają się Twoje szanse na rynku pracy. Nie mam tu na myśli, tylko tłumaczy, ludzi pracujący w branży turystycznej, logistyków czy pracowników linii lotniczych, lecz także specjalistów w innych branżach władający językami także mogą łatwiej upolować ciekawą pracę.

Według wyników ogólnopolskich badań wynagrodzeń przeprowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak w roku 2017 wynagrodzenie osób władającej dwoma języki obcymi jest średnio o trzydzieści procent wyższe niż u pracowników o takich samych kompetencjach. Często, to znajomość więcej niż jednego języka obcego, może też przeważyć czy to ty dostaniesz Twoją pracę marzeń.

2. Znajomość języków uczyni cię bardziej inteligentnym

Nauka języka to w pewnym rodzaju siłownia dla mózgu. Badania wykazują, że ludzie mówiący dwoma lub więcej językami potrafią skupić jak na dłuży okres, jak i lepiej dostosować się do nowego środowiska.

dlaczego warto uczyć się języków obcych - BaconU starszych poliglotów zauważono również mniejszy spadek zdolności poznawczych, znaczy to, że zachowują one sprawność umysłu na dłużej. Sama nauka języka jest także pomocna w utrzymaniu dobrej pamięci niezależnie od wieku.

Co więcej, Twoje zdolności językowe nie przejdą niezauważone przez innych. Zyskasz więcej szacunku w oczach Twoich przyjaciół, rodziny, jak i nowo poznanych osób. Dodatkowym atutem jest też fakt, że ucząc się język obcego, dowiesz się wiele o języku polskim. Z czasem zauważysz, że jeśli znasz dobrze jeden język, prawdopodobnie dużo szybciej będziesz w stanie opanować kolejny.

 

 

3. Podróżuj na wyższym levelu!

Czy masz czasami to uczucie niepewności, gdy przekraczasz granicę? Boisz się może, że nie będziesz w stanie dogadać się z nikim? Znając języki, zwłaszcza angielski, możesz się zrelaksować i w pełni cieszyć się podróżą. Bez problemu nawiążesz nowe znajomości, z łatwością zapłacisz rachunek w restauracji i zrobisz check-in w hotelu.

Granice-mojego-języka-są-granicami-mojego-świataJedziesz może do Hiszpanii czy Meksyku i dobrze władasz hiszpańskim? Przygotuj się na przygodę Twojego życia! Ludzie są zazwyczaj bardziej gościnni i otwarci dla tych, którzy mówią w ich języku ojczystym. Potrafią oni bowiem docenić wysiłek, który włożyłeś w jego naukę. Z chęcią opowiedzą Ci o najpiękniejszych zakątkach regionu i podzielą się przydatnymi wskazówkami gdzie najlepiej i za najprzystępniejszą cenę skosztować lokalne rarytasy. Nie musisz się już obawiać, że jak inni turyści, zapłacisz “tourist price”. Cena lokalna zarezerwowana jest również dla Ciebie 😛

 

 

4. Stay up to date! – czyli dostęp do najświeższych informacji

dlaczego warto uczyć się języków obcych - GoetheCzy nie byłoby świetnie mieć zawsze dostęp do najaktualniejszych informacji? Wiedzieć co dzieje się w świecie nauki, literatury i mody? Po co czekać z niecierpliwością na tłumaczenie książki Twojego ulubionego pisarza, jeśli możesz przeczytać ją w oryginale?

Znajomość języków daje ma jeszcze jedną zaletę — dostęp do informacji. Niestety, często dostęp do niej może być znacznie utrudniony, jeśli nie mówisz po angielsku. Większość publikacji naukowych na świecie pisana jest właśnie w tym języku. Znając angielski, masz przewagę nad tymi, którzy językiem tym nie władają a przecież nauka to do potęgi klucz 🙂

 

5. Miej przyjaciół na całym świecie!

dlaczego warto uczyć się języków obcych - Federico FelliniNie byłoby super mieć znajomych dosłownie na całym świecie? Jeśli mówisz w różnych językach, może stać się to rzeczywistością.

Co więcej, znajomość języków da Ci więcej pewności siebie, co także ułatwi Ci nawiązywanie nowych znajomości. Może za granicą właśnie mieszka Twoja druga połówka, której tak niecierpliwie poszukujesz. Szkoda byłoby przegapić okazję na coś pięknego. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to, czego doświadczyłem dzięki znajomości języków, na pewno było warte czasu i wysiłku, który włożyłem w ich opanowanie.

 

 

 

 

6. Zrozum inne kultury i poznaj lepiej samego siebie!

dlaczego warto uczyć się języków obcych - CharlemagnePodczas podróży możesz nauczyć się wiele o sobie samym. Wędrówka to możliwość do stawienia czoła nieznanemu: egzotyczną kulturą, obcymi tradycjami i odmiennymi poglądami na świat. To szansa, by zmierzyć się z własnymi strachem i poddać testowi nasze opinie.

Prawdopodobnie, z czasem zauważysz, że to, co sądziłeś o innych kulturach, nie zgadza się z prawdą. Niewykluczone, że Twoje podejście do ludzi z innych nacji, religii bądź kultur ulegnie zmianie. Może będziesz miał to szczęście i poznasz, kogoś z dalekiego kraju, który dogłębnie wytłumaczy Ci sposób postrzegania świata jego rodaków.

Osobiście, dla mnie jest to najcenniejszą lekcją, jakiej nauczyłem się dzięki znajomości języków. Tolerancja i zrozumienie, ustąpiły miejsca stereotypom i wrogości. Moi zagraniczni przyjaciele nauczyli mnie, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim ludźmi niezależnie od naszej kultury, koloru skóry czy naszego rodzimego języka.

Jak widać, powodów do nauki języków obcych jest wiele. Zabierz się więc do nauki i odkrywaj ten fascynujący świat!

Mężczyzna wskakujący do wody

twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: