Nauka języków obcych
Ile słów trzeba znać,
żeby opanować język obcy?
Kiedy zaczynasz uczyć się nowego języka obcego, często chcesz wiedzieć, ile słów będziesz musiał poznać, by płynnie w nim mówić? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Odpowiedź, która może jednak okazać się trochę bardziej skomplikowana niż to, czego mogłeś się spodziewać.
Czym jest słowo?
Podanie konkretnej liczby słów, którą należałoby poznać, żeby móc powiedzieć, że mówi się płynnie w nowym języku, jest trudne z kilku powodów. Jak na przykład można zdefiniować słowo? Czy wyrazy jak kot i kotem są tym samym słowem? Czy kotka i kot to ten sam wyraz? Z powodu tych niejasności możemy spotkać się z wieloma różnymi odpowiedziami na pytanie: ile słów znamy w jakimś języku.
Co znaczy, że zna się jakiś język?
Kolejnym problemem jest również znaczenie słowna znać, gdy mówimy o słownictwie konkretnego języka obcego. Czy słowa, które znam to słowa, których znaczenie jestem mi nieobce, czy to znowu słowa, których używam aktywnie? Trzeba tutaj wspomnieć o podziale na słownictwo aktywne oraz pasywne.
Słownictwo aktywne: to słowa, które pamiętasz i używasz bez wahania w swoich myślach, kiedy mówisz, a także, gdy piszesz.
Słownictwo pasywne: to słowa, które rozpoznajesz i rozumiesz, kiedy je słyszysz lub widzisz. Jednak nie przychodzą ci do głowy, gdy chcesz użyć ich w rozmowie.
Zarówno dla native speakerów, jak i dla obcokrajowców liczba słów używanych w pasywny sposób jest kilkakrotnie większa niż liczba słów stosownych aktywnie.
Hmmm jak widać, problemów z określeniem ile słów się zna nie brakuje.
Poziomy znajomości języka a zasób słownictwa
Na potrzeby tego posta załóżmy, że wszystkie wyrazy pochodne od jednego czasownika, jak np. znać (znam, znała, znał itd.) są jednym słowem a kot, kotem, kotami to także jedno słowo.
Poziomy płynności w języku obcym możemy opisać za pomocą następujących przybliżonych liczb słów.
- Poziom początkujący /konwersacyjny: 1000-3000 słów. Mając około 1000 słów w większości języków, możesz zapytać ludzi, jak się czują, opowiedzieć im o swoim dniu i zapoznać się z codziennymi sytuacjami, takimi jak zakupy czy transport publiczny.
- Poziom zaawansowany: 4000–10 000 słów. Gdy przekroczysz około 3000 słów w większości języków, wychodzisz poza słowa, które składają się na codzienną rozmowę i przechodzisz do nauki słownictwa specjalistycznego. W tym momencie powinieneś być w stanie osiągnąć poziom C2 w Common European Framework for Reference (CEFR) w większości języków.
- Poziom biegły: ponad 10 000 słów. Dzięki około 10 000 słów w wielu językach osiągnąłeś poziom słownictwa zbliżony do rodzimego, z niezbędnymi słowami do szczegółowego omówienia niemal każdego tematu. Ponadto rozpoznajesz już wystarczającą liczbę słów w każdej wypowiedzi, aby zazwyczaj rozumieć niepoznane dotąd słowa z kontekstu.
- Poziom języka ojczystego: 10 000–30 000 słów lub więcej. Całkowita liczba słów różni się znacznie w różnych językach świata, co utrudnia określenie ogólnej liczby słów, które znają native speakerzy. Jak omówiliśmy powyżej, szacunki liczby słów znanych przeciętnemu native speakerowi języka angielskiego wahają się od 10 000 do nawet 65 000.
Oczywiście musisz pamiętać, że różne języki mają różną liczbę słów, a zatem ilość słownictwa na różnych poziomach umiejętności może się znacznie różnić.
Chcesz dowiedzieć się jak łatwiej opanować słownictwo w języku obcym? Zajrzyj TUTAJ.
Dodaj komentarz