Czego potrzebujesz, by zostać nauczycielem angielskiego za granicą?

nauczenie-angielskiego-w-Tajlandii praca nauczyciel angielskiego za granicąUwielbiasz podróże i dobrze władasz angielskim? Chciałbyś mieszkać w egzotycznym kraju i spędzać weekendy wygrzewając się na rajskiej plaży? Interesują Cię obce kultury, uwielbiasz próbować nowe dania i poznawać ciekawych ludzi z całego świata? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość 🙂 Wszystkie te pasje można połączyć w jeden bardzo prosty sposób — zostając nauczycielem angielskiego za granicą.

Nauczyciele języków poszukiwani są dosłownie na wszystkich kontynentach i znalezienie takiej pracy może być łatwiejsze, niż Ci się to wydaje. Ja sam spędziłem ponad sześć lat, nauczając angielskiego między innymi w Hiszpanii i Tajlandii. W tym artykule podzielę się z Tobą realiami wymagań, jakie powinieneś spełnić by móc zacząć pracę jako nauczyciel w wymarzonym dla Ciebie miejscu.

 

 • Wykształcenie

Wykształcenie, jakiego wymagać będzie od Ciebie pracodawca za granicą może bardzo się różnić w zależności od kraju, do jakiego będziesz się ubiegać, jak i od profilu szkoły, do której chcesz aplikować.

Dumny-absolwent praca nauczyciel angielskiego za granicąW krajach rozwiniętych, takich jak Japonia, Korea Południowa czy Arabia Saudyjska kryteria mogą być znacznie wyższe niż w krajach o mniejszym poziomie rozwoju gospodarczego. Szkoły, które oferują wyższe płace i lepszy standard nauczania także będą skłonne wymagać od Ciebie trochę więcej.

Zazwyczaj wszędzie wymagana jest jednak bardzo dobra znajomość angielskiego oraz studia wyższe pierwszego stopnia, choć nie zawsze. Licencjat, często w obojętnie jakim kierunku, wymagany jest w większości krajów, gdy ubiegasz się o wizę pracowniczą.

Niektóre szkoły mogą poprosić Cię także o certyfikat uprawniający do nauczania języka angielskiego jako obcego w krajach nieanglojęzycznych, taki jak TEFL lub CELTA. Wszystko to zależy od szkoły i jej profilu. Niektóre z nich przymykają oko na wiele z wyżej wymienionych tutaj wymagań, bądź same pomogą Ci w zdobyciu tych uprawnień.

 

 • Doświadczenie

Doświadczenie jest oczywiście mile widziane. Nie jest jednak absolutnym wymogiem w krajach takich jak Tajlandia czy Chiny, gdzie podejście do tematu nauczania może być widziane jako „mniej profesjonalne” w oczach Europejczyków.

praca nauczyciel angielskiego za granicąPolecam oczywiście zdobycie doświadczenia, zanim zdecydujesz się zostać nauczycielem za granica, z dwóch powodów. Po pierwsze, by zdobyć kompetencje potrzebne każdemu dobremu nauczycielowi. Do których należą nie tylko metody nauczania specyficznych aspektów języka obcego, lecz również umiejętność kontrolowania grupy i cierpliwość, dużo cierpliwości. Po drugie, musisz wiedzieć, czy to praca dla Ciebie i czuć się w tym pewnym. Jeśli nie lubisz być nauczycielem w Polsce, zapewne nie polubisz tego zawodu, będąc za granicą. As Aristotle put it, knowing yourself is the beginning of all wisdom. 🙂

Jeśli chciałbyś zdobyć doświadczenie przed rozpoczęciem Twojej kariery nauczycielskiej, mogę polecić wolontariat. Istnieje wiele organizacji, które mogą pomóc Ci znaleźć pracę jako nauczyciel, ewentualnie jako jego asystent w Polsce lub w innym kraju. Wystarczy tylko poszukać ich w internecie i upewnić się, że dana organizacja jest wiarygodna.

 

 • Nie tylko dla nativów i „zachodni wygląd”

Przeglądając oferty pracy dla nauczycieli, zapewne nieraz natkniesz się na zwrot: „Only for native speakers”. W tym momencie nie myśl, że jako Polak nie masz żadnych szans na dostanie tam pracy. Szkoły używają tego sformułowania, aczkolwiek często traktują je z przymrużeniem oka. W wielu krajach, takich jak Kambodża czy Chiny najważniejszym wymogiem, by znaleźć pracę w zwykłej szkole publicznej bądź językowej jest tak zwany „zachodni wygląd”.

Czego potrzebujesz, by zostać nauczycielem angielskiego za granicą?Tak, rasizm w wielu krajach jeszcze nie wyginął. Biała skóra z pewnością będzie dla Ciebie atutem w Azji. Nie znaczy to jednak, że w Tajlandii czy w Wietnamie nie będziesz pracował z kolegami o ciemniejszej karnacji.

Trend jest jednak bardzo widoczny. Wielu z moich „niebiałych” przyjaciół spotkało się z jawnym rasizmem. Mimo to nie dali za wygraną i pokazali swoim pracodawcom, że dobry nauczyciel to nauczyciel, który dba o rozwój uczniów niezależnie od swojego koloru skóry. The fight is real though.

Zdarzały się przypadki gdzie native speakers nie zdobyli pracy, ponieważ nie byli biali. Pracę otrzymali jednak inni nauczyciele, którzy, mimo że nie pochodzili z krajów anglojęzycznych, mieli „zachodni wygląd”. To obrzydliwa praktyka i nie pochwalam jej w żaden sposób.

Nie zgadzam się także ze stwierdzeniem, że non-native speakers nie mogą być dobrymi nauczycielami angielskiego. Ich zaletą może być fakt, że często są  w stanie wytłumaczyć zawiłości angielskiej gramatyki lepiej niż native speakers, który nie nauczyli się angielskiego w szkole. To jednak temat na inny artykuł 🙂

 

 • Praca legalna i ta mniej legalna

dziewczyna-zasłaniająca-sobie-ustaNie ma co ukrywać, że w krajach, jakby to ująć… o bardziej otwartym podejściu do aktywności gospodarczej, praktyka pracy na czarno jest dość powszechna. Nie polecam jednak takiego rodzaju działalności. Wiąże się to bowiem z ryzykiem bycia wykorzystanym przez pracodawcę, konfliktem z prawem i nawet możliwością deportacji. Zazwyczaj w takiej pracy jedynym wymogiem jest władanie angielskim.

Z drugiej strony, legalne stanowisko da Ci większe poczucie bezpieczeństwa. O taką pracę możesz ubiegać się już, będąc w Polsce i pojechać za granice wiedząc z góry, gdzie będziesz zatrudniony. Zazwyczaj gwarantuje Ci to także podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, stałą wypłatę, płaty urlop itd. Wybór należy do Ciebie. Bądź jednak świadomy możliwych konsekwencji.

 

 • Otwartość na nieznane

chińskie-smokiAnd last but not least — absolutnym wymogiem jest otwartość na to, czego nie znasz, otwartość umysłu. Żeby Twoja podróż do kraju, który Cię interesuję, była udana, musisz być tolerancyjny wobec innych kultur i religii. Być gotowym na konfrontację z odmiennym tokiem myślenia. Ważne jest, by przygotować żołądek na nowe jedzenie i otworzyć serce na nowych, wspaniałych ludzi, których spotkasz na swojej drodze, jak i tych mniej wspaniałych 😛

Może brzmi to dość łatwo, czasami jednak może przerodzić się w to w dość ciężkie do pokonania wyzwanie. Ważne jest, by nie zapomnieć, po co to robisz. Pamiętaj, co jest Twoją motywacją.

Poradziłbym Ci wypisać sobie „za i przeciw” wyjazdu w konkretne miejsce. Dowiedz się o expat community w danym miejscu. Nie bój się zadawać pytań i odważ się na podjęcie pierwszego kroku w nieznane.

Kiedy jesteś już gotowy GO FOR IT! 🙂 Może właśnie to będzie doświadczeniem, które totalnie odmieni twój pogląd na świat. Na pewno nauczysz się wiele nowego, także o samym sobie.

Po kilku latach tułaczki po świecie doceniam to, że zdecydowałem się kiedyś wyjechać do totalnie obcego mi kraju, by uczyć tam angielskiego. Podróżując, przeżyłem sporo frustracji, nauczyłem się jednak wiele o innych kulturach i poznałem ich obyczaje. Nie zawsze było łatwo, ale z pewnością było warto 🙂 Życzę Ci odwagi!!! Nie taki ten świat znowu straszny 🙂

 

*  *  *

 

Jeśli masz pytania dotyczący pracy za granica, nie zwlekaj i napisz je w komentarzach do tego artykułu. Jeśli ciekawią Cię zarobki, jakich mógłbyś się spodziewać jako nauczyciel, zajrzyj tutaj. Stworzyłem także listę krajów, gdzie najłatwiej znaleźć jest prace jako nauczyciel angielskiego i zestawiłem wady i zalety tych miejsc.

twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

6 myśli na temat “Czego potrzebujesz, by zostać nauczycielem angielskiego za granicą?

 • 8 kwietnia 2022 o 14:20
  Permalink

  Cześć. Zazdroszczę doświadczeń 😉 Jestem nauczycielką angielskiego z 17-letnim stażem. Potrzebuję zrobić to o czym od zawsze marzyłam i wyjechać do pracy gdzieś daleko. Zastanawiam się czy warto zrobić kurs CELTA lub TOEFL? Jeżeli tak, to który byś polecał.
  Z góry dzięki za radę.

  Odpowiedz
  • 28 kwietnia 2022 o 10:16
   Permalink

   Ja zrobiłem TOEFLa, ale zapłaciła mi za to szkoła, w której pracowałem. Przed tym pracowałem też w innych szkołach za granicą i nikt nie przejmował się certyfikatami. Myślę, że twoje bogate doświadczenie bardziej interesowałoby potencjalnych pracodawców. Z doświadczenia wiem, że dobrze ubiegać się o pracę będąc na miejscu, bo lokalna grupa expatów zawsze powie Ci, które szkoły są fajne, a których lepiej unikać, bo takich też niestety dużo jest.

   Odpowiedz
 • 15 września 2020 o 15:01
  Permalink

  Hej, mógłbyś doradzić na jakiej stronie najlepiej zacząć poszukiwania ofert pracy? Da się ich szukać bezpośrednio czy lepiej przez jedną z setek agencji pośredniczących? No i jaki kraj (azjatycki) doradzał byś na początek takiej nauczycielskiej przygody? Z góry dzięki za info 🙂

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2020 o 23:25
  Permalink

  Witaj, dziękuję za twój artykuł, był bardzo ciekawy, pomocny i rzeczowy,

  Interesuje mnie wyjazd do Ameryki płd. Konkretnie do Peru, czy wiesz jak wygląda to w tym kraju?

  Z góry dziękuję za pomoc

  Pozdrawiam Artur

  Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2020 o 19:17
   Permalink

   Hej Artur!
   Dzięki. Niestety nigdy nie pracowałem w Peru. Na pewno znajdziesz jakieś informacje na temat pracy w tym kraju na https://www.eslcafe.com/
   Życzę powodzenia!
   Pozdrawiam,
   Adam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: