TGIF – angielski idiom

 

  • Znaczenie: Dzięki Bogu to piątek!
  • Meaning: TGIF is used to say that you are glad the workweek is almost over. TGIF is an abbreviation for ‘Thank God it’s Friday.’
  • OriginAcronym for thank God it’s Friday, indicating one is glad to reach the last day of the traditional five-day workweek.  Eric Partridge suggested that this semi-humorous cliché may have originated among schoolteachers, but by the mid-1900s it had been taken over by anyone who worked a five-day week. From about 1991 to 2000 the Boston Globe business section ran a weekly Friday column entitled “T.G.I.F.,” written by Alex Beam. New Hampshire’s Manchester Union-Leader also has one, and probably countless other newspapers as well. At one point, Beam said, he also wrote a column called “T.G.I.W.,” which ran on Wednesdays, but so many readers were baffled by this acronym that it was discontinued. T.G.I.F., on the other hand, definitely qualifies as a cliché.

 

 

Dlaczego warto/trzeba się nauczyć się angielskich idiomów?

Idiomy są super ważną częścią każdego języka. Wyrażają nie tylko kulturową swoistość danego narodu, czynią też z języka istną sztukę. Mnie nic bardziej chyba w polskim nie cieszy, jak używanie zabawnych wyrażeń typu: „palma mi odbiła” albo „pierwsze koty za płoty”. Teraz też możesz cieszyć się ekscentrycznością angielskich wyrażeń.

Co więcej, dzięki idiomom będziesz brzmiał/a bardziej naturalnie, mówiąc po angielsku. No i będziesz w stanie zrozumieć, o co innym wokół Ciebie chodzi.

Poznaj fascynujące, intrygujące i zaskakujące idiomy angielskie! Zanurz się w świecie pozornych nonsensów i zrozum trochę lepiej kulturę krajów anglojęzycznych!

Poniżej znajdziesz listę najczęściej używanych idiomów i wyrażeń w języku angielskim. Daj się ponieść ciekawości i kliknij którykolwiek, który przyciągnie Twoją uwagę.

Powodzenia w nauce i nie zapomnij mieć z niej frajdę!

 

 

 

Źródła (sources):

  • COLLINS DICTIONARY (www.collinsdictionary.com)
twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: