ANKI – czyli jak najszybciej nauczyć się nowych słówek

logo ankiJak zapamiętywać nowe słówka?

Masz czasami problemy z zapamiętaniem dużej ilości słówek? Nie byłoby wspaniale, gdybyś mógł udzielić Twojej pamięci trochę pomocy?

Dziś chciałbym opowiedzieć Ci o programie, który totalnie zmienił sposób, w jaki zapamiętuje nowe słówka i nie zapominam starych. Ten program z pewnością Ci się przyda, jest bezpłatny, nazywa się Anki i działa świetnie!

 • Fiszki, listy itp…. – tradycyjne metody zapamiętywania słówek

Ponieważ nauka języka opiera się na pracy z pamięcią, podejrzewam, że większość z nas pragnąć, przyswoić nowe słownictwo, przygotowywała listy ze słówkami bądź robiła fiszki  — karteczki do nauki słówek. Na początku mojej przygody z nauką języków obcych sam byłem ich wielkim fanem. Są one naprawdę skuteczną metodą uczenia się nowego słownictwa.

Niestety, po pewnym czasie, gdy zwiększyła się ich ilość, pojawiły się problemy. Zacząłem je gubić, niektóre z nich pamiętałem, niektóre nie. Nie byłem w stanie się w tym wszystkim połapać. Na szczęście po kilku tygodniach masowej produkcji fiszek jeden z profesorów na uniwersytecie powiedział mi o Anki. Mój problem rozwiązał się niemalże natychmiastowo 🙂

 • Czym jest Anki?

anki - zapamiętywanie słówekSłowo Anki (jap. 暗記) wywodzi się z języka japońskiego i oznacza „zapamiętywanie, uczenie się na pamięć”, i właśnie o to chodzi w tym programie. Anki to takie wirtualne fiszki na sterydach.

Nie tylko pomagają uczyć się nowego słownictwa, lecz dodatkowo zwierają algorytm, który dba o to, żebyś zapamiętał nowe słówka, jak i nie zapomniał tych, których nauczyłeś się wcześniej. Algorytm ten został opracowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez naszego rodaka — Piotra Woźniaka.

Metoda zastosowana przez niego opiera się na Spaced Repetition, czyli na metodzie powtórek w interwałach. Na przestrzeni ostatnich stu pięćdziesięciu lat naukowcy zauważyli, że skuteczniej zapamiętujemy informacje, jeśli tę informację powtarzamy wielokrotnie na przestrzeni czasu.

 • Jak używać Anki?

W przeciwieństwie do uczenia się całego materiału na raz. Anki działa w ten sam sposób. Najpierw wprowadzamy do systemu nowe słowo (jedno pole w języku polskim, drugie w języku, który chcemy opanować) co wygląda mniej więcej tak (obrazek po prawej stronie)

Następnie, po wpisaniu kilku słów zaczynamy naukę. Na początku zobaczymy słowo w języku polskim, następnie musimy podać to słowo w języku, którego się uczymy. Podczas nauki, znajomość słowa możemy ocenić jako: znowu, trudne, dobre oraz łatwe.

Jeśli jakieś słowo oznaczymy jako trudne, pojawi się ono w następnej powtórce, jeśli oznaczymy je jako łatwe, pojawi się ono później, może dopiero za kilka powtórek. W ten sposób system dba o to, byś nie tracił czasu, przeglądając słowa, które już znasz. To pozwala Ci się skupić na słownictwie, które sprawiają Ci trudność.

 • Jak działa spaced repetition?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Leitner_system_animation.gif Animacja pokazana po lewej stronie pomoże ci w lepszym zrozumieniu całego systemu.

Jak widać w poszczególnych sesjach (ang. sessions) zapamiętane słowa (oznaczone zielonym haczykiem) odkładane są na później (w drugie lub trzecie pudełko), słowa nieznane, lub zapomniane ustawiane są do powtórki wcześniej (do pierwszego pudełka).

 • Jak zacząć pracę z Anki?

Jedną z wielu zalet programu jest to, że możesz używać go na wielu urządzeniach. Anki nie tylko dostępne jest online. Można je również zainstalować na komputerze (Windows, Mac , Linux), jak i na telefonie komórkowym w systemie Android. Tam nazywa się AnkiDroid i jest bezpłatne, dostępne jest także w iOS (AnkiMobile Flashcards), które niestety jest wersją odpłatną.

Wielkim atutem Anki jest możliwość synchronizacji między różnymi urządzeniami. Oznacza to, że nowe słownictwo możesz zapisać na komputerze (co jest dużo łatwiejsze niż klikanie na maleńkiej klawiaturze komórki), następnie je zsynchronizować i wszystkie nowe słowa pojawią się na ekranie Twojego telefonu. Tam z pewnością łatwiej będzie Ci powtarzać słówka, bo komórkę zazwyczaj masz przy sobie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, jesteś w stanie zabrać się za naukę, choćby na kilka minut, w autobusie, gdy jedziesz do szkoły lub pracy, czekając w kolejce, gdy masz nagle wolne 5 minut. Z Anki okazji do nauki nie brakuje:)

Jeśli nie masz czasu na wpisywanie nowych słówek, możesz skorzystać z talii słów, które już zostały stworzone przez innych użytkowników. Istnieją już setki takich talii na przeróżne tematy: nauka języków, matematyczka, programowanie itp. Tutaj w szczegółach wytłumaczone jest, jak to wszystko działa.

 • Mój sposób na naukę języków z Anki

Anki może być stosowane do nauki anki - zapamiętywanie słówekjakiegokolwiek przedmiotu, gdzie wymagane jest zapamiętywanie dużej ilości informacji. Moją specjalnością są jednak języki obce, więc chciałbym Ci przekazać to, czego sam nauczyłem się z czasem, używając Anki.

Z mojego doświadczenia wiem, że nauka słówek jest bardziej efektywna, gdy nowego słowa uczę się wraz ze zdaniem przykładowym. Sprawia to, że nowe słowo nie jest oderwane od reszty języka. Zdanie przykładowe może Ci także pomóc w zrozumieniu, gdzie dane słowo ma swoje miejsce w zdaniu.

 • Dodatkowe strategie

anki - zapamiętywanie słówekKolejną strategią, którą często stosuję, jest używanie nie tylko tekstu, lecz również zdjęć i plików dźwiękowych. Zdjęcie dodane do nowego słowa nie tylko pomaga nam w jego zrozumieniu, lecz także umożliwia szybsze zapamiętywanie.

Pomocne, szczególnie w czasie nauki angielskiego, jest także zapisanie sobie wymowy nowego słowa (alfabetem fonetycznym) lub dodanie pliku głosowego. Sprawi to, że słowo zapadnie nam łatwiej w pamięć, pomoże nam to także w polepszeniu naszej wymowy.

Inną pomocną opcją, która pomaga mi szczególnie w nauce języka chińskiego, jest oznaczanie słów, lub ich części różnymi kolorami. W nauce chińskiego, każdy z czterech tonów oznaczam różnym kolorem, co okazało się bardzo pomocne i poprawiło moją znajomość tonów. (Ciekawi Cię czym są tony? Kliknij tutaj)

 • Podsumowanie

Nauka języka opiera się głównie na zapamiętywaniu nowych informacji: słówek, struktur gramatycznych, zasad wymowy itd. Anki jest więc świetnym narzędziem do nauki języka. Jest ono łatwe w obsłudze, umożliwia używanie różnych mediów, jak i jest ogólnie dostępne – w twojej komórce lub komputerze. Jedyne co jest od Ciebie wymagane to regularność i kilka/kilkanaście minut na dzień.

Piszę tę artykuł w pewien sposób w podzięce dla Anki. Dzięki temu programowi szybko udało mi się opanować kilka języków obcych. Mam nadzieję, że ten program też Tobie w tym zamiarze będzie pomocny 🙂 Ściągnij więc Anki i przyśpiesz naukę języka!

PS, Jeśli jesteście zainteresowani ściągnięciem Anki i wypróbowaniem tego wspaniałego programu zachęcam też do odwiedzenia mojego profilu na stronie Anki. Znajdziecie tam talie do nauki hiszpańskiego, japońskiego oraz chińskiego, które udostępniłem tam dla Was za darmo. Miłej nauki!!! 🙂

twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

2 myśli na temat “ANKI – czyli jak najszybciej nauczyć się nowych słówek

 • 29 kwietnia 2021 o 07:19
  Permalink

  Rzeczywiście program jest świetny ❤? mam małe pytanie,
  jak edytować talię juz utworzona? Stworzylam wczoraj talię i chciałam ja dzisiaj edytować i kompletnie nie wiem jak ?

  Odpowiedz
  • 22 maja 2021 o 19:10
   Permalink

   Albo w menu albo już wewnątrz talii poszukaj opcji edycja / dodaj nowy

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: