Pięć powodów, dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

ibiza-dlaczego-warto-uczyć-się-hiszpańskiegoPrzez ostatnie kilka lat hiszpański zyskał sobie w Polsce zasłużoną popularność. Wielu z nas oczarowało piękno krajów hiszpańskojęzycznych, gościnność i pozytywne podejście do życia ich mieszkańców.

Wszyscy wiemy co to mañana czy sjesta, każdy tańczył kiedyś do makareny i wielu z nas spędziło popołudnia, oglądając telenowele latynoamerykańskie, aż łezka w oku się kręci….

Dlaczego jednak opłaca się pogłębić naszą znajomość tego języka? Oto pięć powodów, dlaczego uważam, że nauka hiszpańskiego warta jest Twojego czasu.

 

  • 1. Drugi co do wielkości język ojczysty na świecie
mapa-krajów-hiszpańsko-języcznych-dlaczego-warto-uczyć-się-hiszpańskiego
Mapa krajów hiszpańsko-języcznych

Hiszpańskim posługuje się ponad 500 milionów ludzi, nie tylko w Hiszpanii czy Ameryce Łacińskiej, lecz także w Afryce, Stanach Zjednoczonych, Azji oraz Oceanii!

Dodatkowo około 150 milionów ludzi na całym świecie uczy się tego języka. Zaraz po chińskim, hiszpański jest więc drugim co do wielkości językiem ojczystym, wyprzedzając nawet sam angielski.

Dlatego często jest on używany w komunikacji międzynarodowej. W erze globalizacji poszerzył się jego wpływ i wzrosło jego znaczenie na wielu polach: w gospodarce, komunikacji, literaturze, przemyśle filmowym, telewizyjnym i muzyce. Co sprawia, że naprawdę warto się go uczyć.

 

  • 2. Stosunkowo łatwy do nauki

Mimo mojej pierwszej wpadki językowej, kiedy pierwszego dnia w Meksyku szukając publicznej toalety spytałem się kilku przechodniów gdzie jest “toalla” (po hiszpańsku “ręcznik”). Wszyscy patrzyli się na mnie zdziwionym wzrokiem…

przyjaciele-rozmawiający-w-kafejce-dlaczego-warto-uczyć-się-hiszpańskiegoWtedy dla mnie słowo “toalla” brzmiało wystarczająco podobnie do angielskiego “toilet”. Jak widać moja znajomość hiszpańskiego była praktycznie zerowa.

Jednak już po trzech miesiącach nauki byłem w stanie prowadzić dość swobodnie rozmowy z moimi meksykańskimi znajomymi. Byłem w szoku, że tak szybko udało mi się tego dokonać. Dlaczego jednak tak się stało? Po pierwsze słownictwo w hiszpańskim jest dość podobne do słownictwa angielskiego. Oba języki używają bowiem sporo wyrazów pokrewnych pochodzenia łacińskiego, np. angielski “insect ” to hiszpański “insécto”.

Co więcej, sposób myślenia Hiszpanów, czy Meksykanów jest dość podobny do naszego. W obu językach odmienia się czasowniki, hiszpańskie słowa zapisuję się tak, jak się je mówi, również wymowa hiszpańskiego nie sprawia polakom zbyt większych kłopotów.

 

  • 3. Praca i biznes

biznes-i-pracaW 21 krajach hiszpański jest językiem oficjalnym, nie dziwi więc, że często wykorzystywany jest w biznesie. To jedna z jego mocnych stron.

Jest on oficjalnym językiem ONZ, Unii Europejskiej, Organizacji Państw Amerykańskich oraz Unii Narodów Południowoamerykańskich, ułatwiając kontakty biznesowe i inwestycje na całym świecie.

Zatem biegła znajomość hiszpańskiego z pewnością otworzyłaby przed Tobą niejedne drzwi, jeśli chodzi o rynek pracy. Znajomość drugiego języka obcego to współcześnie duży atut dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w firmach międzynarodowych. Ponadto umiejętność posługiwania się językiem hiszpańskim otworzy dla Ciebie rynek pracy także poza granicami Europy w Ameryce Łacińskiej czy Stanach Zjednoczonych.

 

  • 4. Przyjaźni, otwarci ludzie i podróże

hippie-samochód-na-plaży-dlaczego-warto-uczyć-się-hiszpańskiegoNie wiem dokładnie dlaczego, może to słońce, czy dobre jedzenie sprawiają, że ludzie pochodzący z krajów hiszpańskojęzycznych są zazwyczaj bardzo pozytywni i otwarci.

Gdy spotykam nową osobę i okazuje się, że oboje mówimy po hiszpańsku. W tym momencie dzieje się coś prawie magicznego i natychmiast czujemy się bardziej ze sobą połączeni. Co nie zdarza się w przypadku angielskiego.

Co więcej, znając hiszpański, możesz bez przeszkód przekroczyć Amerykę Łacińska wzdłuż i wrzesz bez większych problemów. Spróbować lokalnej kuchni i dowiedzieć się o najciekawszych miejscach niedostępnych dla większości turystów. Z hiszpańskim w kieszeni pora na podbój świata!

 

  • 5. Ukryte atuty

Mapa języków romańskich w Europie dlaczego-warto-uczyć-się-hiszpańskiego

Hiszpański jest językiem romańskim. Oznacza to, że jest on blisko spokrewniony z innymi językami romańskimi takimi jak włoski, francuski, portugalski czy nawet rumuński. Znając jeden z nich, dużo łatwiej opanujesz kolejny. Nawet bez nauki będziesz zazwyczaj w stanie dogadać się z Włochem czy Portugalczykiem.

 

 

Plaża-dlaczego-warto-uczyć-się-hiszpańskiego

Jak widać, hiszpański jest przydatnym i do tego pięknym językiem. Powodów do nauki hiszpańskiego nie brakuje i nie jest on znowu aż taki trudny! Życzę Ci powodzenia w nauce i cieszenia się tym, co hiszpański ma Ci do zaoferowania!

Planujesz zacząć naukę języka hiszpańskiego? Podziel się z nami, dlaczego interesujesz się tym językiem! Twoje komentarze są zawsze mile widziane 😉

twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: