YOLO – co to znaczy?

Spotkałeś się już z potocznym wyrażeniem YOLO i zastanawiasz się, co może ono oznaczać? Tutaj poznasz znaczenie i historię tego zwrotu, dowiesz się również jak poprawnie go stosować.

YOLO jest popularnym akronimem pochodzącym od angielskiego wyrażenia “You Only Live Once” – żyje się tylko raz i zazwyczaj używane jest przez młodych ludzi zatem, jak się pewnie domyślasz, często można napotkać je w internecie.

co znaczy yolo angielski slang i wyrażenia potoczne nauka matura słownictwo YY

YOLO = YOU ONLY LIVE ONCE

To wyrażenie stało się mottem dla tych, dla których życie trzeba brać za rogi. Przypomina mi ono mniej ekstremalną wersję znanego z kultury rockowej live fast, die young (żyj szybko, umrzyj młodo).

“Żyje się tylko raz” zmusza do zadania sobie odwiecznego pytania – jak chcemy iść przez życie? – spokojnie i ostrożnie (nuda…) czy raczej szalenie i ekscytująco (niebezpieczeństwo). YOLO używane jest zazwyczaj przez młodszą część społeczeństwa, która stroni od konwencji i zatem jest bardziej skłonna do podjęcia ryzyka. Dlatego też dla wielu jest sposobem na wyrażenie młodzieńczego buntu.

Ten akronim może zostać użyty jako czasownik, rzeczownik albo przymiotnik. Teraz, żeby zrozumieć, jak go stosować, spójrz na poniższe przykłady dialogów między przyjaciółmi:

 

 • You didn’t come to school today. What happened?
  (Nie przyszedłeś dzisiaj do szkoły. Co się stało?)
 • I skipped it and played computer games. YOLO!
  (Poszedłem na wagary i grałem w gry komputerowe. YOLO!)
 • I didn’t study for the exam at all. Just partied the whole time.
  (Nic się nie uczyłem na egzamin. Cały czas byłem na imprezach.)
  That is so YOLO of you.

Jak widać, YOLO stosujemy w sytuacjach, w których czujemy, że żyjemy pełnią życia i chcemy się nim cieszyć mimo bardzo możliwych konsekwencji.

Historia YOLO

co znaczy yolo angielski k slang i wyrażenia potoczne nauka matura słownictwo YY

To wyrażenie od lat używane było między przyjaciółmi. Znaczną popularność zyskało jednak dość niedawno dzięki kanadyjskiemu raperowi znanemu jako Drake. Drake użył akronimu YOLO w swoim hip-hopowym singlu zatytułowanym The Motto, a następnie w październiku 2011 Drake znowu wspomniał o nim w jednym ze swoich postów na Tweeterze. Już dzień później posty z #YOLO zaczęły pojawiać się na różnych platformach społecznościowych.

Teraz, ten słynny akronim, jest już światowym fenomenem i globalnym zjawiskiem kulturalnym naszej epoki. Czy Ci się to podoba, czy nie, to wyrażenie zostanie z nami tutaj przez pewien czas.

twitterpinterestyoutubeinstagram

Adam

language addict

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: